Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, czym zajmuje się pomoc drogowa? Zadania pomocy drogowej to głównie przewóz i holowanie pojazdów, które uległy awarii bądź też brały udział w wypadkach drogowych. Transport następuje najczęściej do warsztatów czy też innych miejsc wskazanych przez właścicieli pojazdów.

Klienci

W większości przypadków klientami usług pomocy drogowej są klienci indywidualni, co niestety utrudnia zachowanie płynności finansowej. Dlatego też warto podpisać umowy z firmami posiadającymi spore floty pojazdów bądź też nawiązanie współpracy z ubezpieczalniami, które oferują ubezpieczenia zawierające pomoc assistance. Dodatkowo warto spróbować brać udział w różnego rodzaju przetargach organizowanych przez policję i inne służby.

Wyposażenie

Jest to bardzo ważny element niezbędny do prowadzenia pomocy drogowej. Najważniejsze jest posiadanie samochodu lawety oraz holownika. Holownik będzie potrzebny w przypadku konieczności transportu dużych pojazdów jak autobusy, ciężarówki czy też ciągniki siodłowe. Warto także zainwestować w wysokiej jakości wyciągarkę, jak i specjalne najazdy. Oczywiście należy pamiętać, że pojazdy, którymi będziemy obsługiwać klientów muszą posiadać co najmniej jedno miejsce dla pasażera. Jeśli istnieje taka możliwość to dobrym pomysłem jest także inwestycja w serwis, w którym będziemy mogli naprawiać pojazdy klientów.

Wymagania formalne

Najważniejszą kwestią, która dotyczy prowadzenia pomocy drogowej są wymagania formalne. Najważniejszą kwestią jest fakt, że aby prowadzić pomoc drogową, nie trzeba posiadać wykształcenia związane z motoryzacją. Nie potrzeba również koncesji, pozwoleń i innych tego typu kwestii. Jedyne co jest niezbędne to posiadanie zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne. Jednak jeśli pojazd poza pomocą drogową będzie użytkowany także w innych celach to należy posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. To pozwolenie wymagane jest w przypadku przewozu pojazdów niepochodzących z miejsca awarii. W części przypadków trzeba liczyć się także z koniecznością posiadania zezwoleń na transport międzynarodowy oraz ponadnormatywny.

Formy prowadzenia działalności


Pomoc drogowa może być prowadzona praktycznie w dowolnej formie prawnej. Do najbardziej popularnych zaliczyć należy jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną czy też jedną ze spółek prawa handlowego.

W przygotowaniu artykułu pomógł właściciel strony internetowej https://pomocdrogowa24.rzeszow.pl/cennik-pomocy-drogowej/.