Zapewne każdy słyszał o czymś takim jak malowanie proszkowe, jednak mało kto wie, na czym cały proces polega. Zacznijmy od tego, że jest to dość specjalistyczna procedura, która wymaga odpowiednio przygotowanego stanowiska i warunków panujących wokół. Stworzenie domowej malarni proszkowej raczej nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli do pomalowania mamy zaledwie kilka elementów. Koszt przedsięwzięcia będzie nieopłacalny. Jeśli nie jesteśmy wprawnymi lakiernikami, najrozsądniej będzie oddać element do pomalowania profesjonalistom.

Samo malowanie polega na nałożeniu na wcześniej przygotowaną powierzchnię naelektryzowanych cząstek farby proszkowej. Bardzo istotne – malowana powierzchnia musi przewodzić prąd elektryczny, zatem lakierowanie na przykład drewna odpada. Dzięki siłom elektrostatycznym proszek utrzymuje się na malowanej powierzchni. Następnie taki element nagrzewa się do temperatury od 140 do 200 stopni Celsjusza. Proces ten przeprowadza się w specjalnych piecach lub z wykorzystaniem promienników cieplnych. Pod wpływem temperatury proszek ulega stopieniu i polimeryzacji. Tak uzyskana powłoka staje się zwarta i jednolita, odporna na korozję, wysoką temperaturę, chemikalia i niewielkie uszkodzenia mechaniczne.

Malowanie proszkowe może odbywać się na dwa sposoby:

  • Metodą wysokonapięciową, zwaną „koroną” – jest stosowane częściej. W tym procesie najważniejsze jest wysokie napięcie, które dochodzi do kilkudziesięciu kilowoltów. Napięcie dostarczane jest do dyszy pistoletu, co w efekcie prowadzi do wytworzenia pola elektrostatycznego między pistoletem a malowaną powierzchnią, dzięki czemu drobinki farby silnie do niej przylegają.
  • Metodą triboelektryzacji, zwaną potocznie „tribo” – tutaj za dodatnie naładowanie cząstek farby odpowiedzialne jest tarcie. Cząstki ocierają się między sobą lub o ścianki rozpylacza. Po zderzeniu z powierzchnią, przylegają do niej. Ta metoda pozwala na pokrywanie farbą skomplikowanych elementów.

Zalety:

  • dzięki grubej warstwie lakieru można ukryć niedoskonałości powierzchni;
  • w trakcie malowania nie wykorzystuje się rozpuszczalników, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na środowisko;
  • jest ekonomiczne – nie trzeba stosować podkładów, maluje się raz, proszek wykorzystywany jest w 100%
  • wysoka odporność na korozję malowanych powierzchni.

Zainteresowanych malowaniem proszkowym odsyłamy na
https://proszkowe-malowanie.com/.