Transport i spedycja to pojęcia, które dotyczą jednej dziedziny i często, nie do końca słusznie, używane są zamiennie. W rzeczywistości spedycja jest częścią logistyki, zaś transport jest częścią spedycji. Firmy transportowe zajmują się przewożeniem zarówno towarów, jak i osób na określonej trasie. Wykorzystują one w tym celu różne środki transportu, zarówno morskie, jak i lądowe czy powietrzne. Firmy spedycyjne zaś zajmują się całą logistyką transportową, włączając w to sam transport. Wynika z tego, że firmy spedycyjne mają o wiele więcej zadań, niż firmy transportowe.

Do obowiązków firmy spedycyjnej należy wyszukiwanie i przyjmowanie zleceń od klientów, przygotowywanie odpowiednich dokumentów, a także nadawaniem przesyłek. Firma transportowa zajmuje się wyłącznie przewozem osób lub towarów z miejsca odbioru do miejsca docelowego. Ma za zadanie zapewnić odpowiedni środek transportu, przeszkolonych kierowców i posiadać pozwolenie na przewóz różnego rodzaju towarów lub na przewóz osób.

Firmy spedycyjne, które nie posiadają swojej floty transportowej, bardzo często korzystają z usług firm transportowych. Im większa firma spedycyjna, tym większa baza współpracujących z nią firm transportowych. Niejednokrotnie firma spedycyjna przyjmuje zlecenie transportu kombinowanego, gdzie odległość lub infrastruktura wymaga przewozu towaru, lub osób kilkoma  różnymi środkami transportu, np. samolotu i autobusu, czy też pociągu, kontenerowca i ciężarówki. Dlatego jej zadaniem jest zaplanowanie całej, skomplikowanej trasy. 

Korzystanie z usług firmy spedycyjnej z pewnością pozwoli nam na zaoszczędzenie kosztów. Firma taka ma podpisane przeróżne umowy z firmami transportowymi i mogą one uzyskiwać korzystne upusty. Organizując transport kilkoma środkami transportu oferowanymi przez oddzielne firmy, koszt przewozu będzie z pewnością wyższy. Z kolei w przypadku korzystania tylko i wyłącznie z jednego środka transportu, prawdopodobnie koszt wynajęcia firmy transportowej może okazać się niższy, niż oferta firmy spedycyjnej, która niejednokrotnie jest pośrednikiem między klientem końcowym a przedsiębiorstwem transportowymi.

Zainteresowanych tematem odsyłamy na
https://mpslogistic.com.pl/.

Inny artykuł: https://www.swieta-rodzina.com.pl/sklep-medyczny-online-czyli-zakupy-medyczne-bez-wychodzenia-z-domu/