Akumulator samochodowy to źródło prądu stałego. Pozwala on na rozruch pojazdu (napędzając rozrusznik oraz dostarczając prąd do świec). Dzięki niemu energia elektryczna dostarczana jest też do podzespołów samochodu, które jej potrzebują. Akumulator ma właściwości pozwalające na jego ponowne naładowanie po spadku napięcia. Ich budowa opiera się  na różnych konstrukcjach, jednak najpopularniejsza to podział akumulatora na kilka cel, w których ogniwa zanurzone są w roztworze kwasu siarkowego. 

Akumulatory posiadają różne parametry. To właśnie ich zestawienie jest jednym z czynników generujących cenę. Pierwszym jest pojemność akumulatora. Informacje o pojemności znaleźć można zwykle już w jego nazwie. Wyrażana jest w amperogodzinach (Ah). Oznacza ile godzin w przybliżeniu urządzenie będzie mogło generować prąd o natężeniu 1A (jednego ampera). Przykładowo 76Ah to 76 godzin podawania energii elektrycznej o natężeniu 1A. Im większa pojemność, tym dłużej akumulator będzie w stanie zaopatrywać w energię. Im większa pojemność tym zwykle większa cena produktu. 

mechanik samochodowy poznań – serwisniedzwiedzia.pl

Kolejnym parametrem wpływającym na cenę jest jego prąd rozruchowy. Wartość ta podawana jest w amperach (A) i określa jednorazowy wydatek energii, jaki akumulator jest w stanie zadysponować do. Silniki diesla wymagają montowania takich, których prąd rozruchowy jest duży. Modele z większą wartością prądu rozruchowego są zwykle droższe. 

Właściciele aut z silnikami benzynowymi zaoszczędzą parę złotych, gdyż ich pojazdy nie wymagają montowania „dużych” akumulatorów.

Nie ulega wątpliwości, że istotnym wyznacznikiem ceny jest producent oraz jakość wykorzystywanych przy produkcji materiałów. Globalni producenci i marki, które znamy zwykle są popularne z powodu inwestowania w reklamy. Nie zawsze idzie to w parze z jakością oferowanego produktu. Zdecydowanie bezpieczniej jest jednak kupić akumulator renomowanej marki, która daje nam np. 2-letnią gwarancję na swój sprzęt. Zakup taniego zamiennika np. w hipermarkecie może okazać się złym wyborem i niepotrzebnym wydatkiem. Kupując akumulator rozpoznawalnej marki oczekujemy niezawodności w zamian za wydatek rzędu kilkuset złotych.